On the other hand, U.S. State Department spokesperson Matthew
Miller said that Washington continues to work on a diplomatic
settlement between Azerbaijan and Armenia.
There is no doubt that U.S. military activities and exercises are a continuation and extension of this policy. The "Eagle Partner" military exercises to be held in Armenia with the participation of U.S. and Armenian military personnel from July 15 to 24 are a result of Armenia's desire to end its strategic alliance with Russia and seek new allies and strategic partners.
It should be recalled that the first "Eagle Partner" exercise was held last September, and this is the second one. However, the goal is not to achieve a major military success in a short period but to demonstrate the U.S.-Armenia political unity and Washington's physical presence in the region.
This is because the termination of Georgia's candidacy in the European Union and the gradual normalisation of relations between Azerbaijan and Armenia hinder the U.S.'s plans to pressure Russia in the region. In any case, the Azerbaijani leadership will not be a tool in the games of two major powers. It should not be forgotten that Azerbaijan is one of the rare countries that have been able to stand firm in the South Caucasus region, which has been coveted by great empires for centuries.
Now, peace negotiations are ongoing in the region after a 30-year conflict. Azerbaijan's liberation of the Garabagh region from Armenian occupation in 44 days and the neutralisation of the separatist forces in the region as a result of a 23-hour anti-terror operation indicate that official Baku is one of the cornerstones of the South Caucasus.
Undoubtedly, in today's meeting, the Azerbaijani side will maintain this determination. The expected step from Armenia is to step out of the shadow of the countries it has been a tool for over the years and move towards peace and tranquility. Undoubtedly, rushing to sign a peace agreement with Azerbaijan and, most importantly, removing territorial claims against Azerbaijan from its constitution is crucial for long-term peace in the region as well as a better future for Armenia.