President of Azerbaijan: The 21st century must be a century of progress of Turkic world
“The Organization of Turkic States should become one of the prominent international forces,” said President of Azerbaijan Ilham Aliyev as he addressed the Informal Summit of the Organization of Turkic States in Shusha.
The head of state noted, “We cover a vast geography with positive demographic dynamics in the Member States. Our military capability has repeatedly proven itself on the battlefields. Our abundant natural resources and modern infrastructure for their delivery, transport corridors connecting Central Asia and the Caucasus with Mediterranean and Black Sea ports, our rich and ancient history and culture are our great assets. The commitment of our peoples to traditional values and their shared ethnic roots closely bind our countries. The 21st century must be a century of progress of the Turkic world.”