OTS countries support forming new financial councils [PHOTO]
![OTS countries support forming new financial councils [PHOTO]](https://www.azernews.az/media/2024/10/20/97062a69-935b-36b2-a6a2-d8c8d9398f72_850.jpg)
The countries included in the Organization of Turkic States (OTS) supported Kazakhstan's initiatives to establish the Green Finance Council and the Central (National) Banks Council of the member states of the organization.
According to Kazakhstan's Prime Minister Oljas Bektenov, this initiative was approved on October 18 in Bishkek at the 13th meeting of the ministers of economy and trade of the countries participating in the OTS.
Officials from Azerbaijan, Turkiye, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, and Hungary participated in the meeting.
The main topic of discussion was strengthening OTS member states' future cooperation and economic development issues.
The next meeting of the ministers of economy and trade will be held in Turkestan. Another initiative of Kazakhstan supported by all OTS countries is the opening of the TURAN special economic zone, which is planned here.